Basında Biz

YDA Sağlık Yatırım ve İşletme Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

Hüseyin ARSLAN: “PPP’de Türkiye Yeniden Doğuş Yaşıyor”

60’dan fazla ülkeden hükümet temsilcileri, bankacılar ve iş dünyasının temsilcilerinin bir araya geldiği Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te gerçekleşen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Yıllık Toplantısı’na Türk iş dünyası adına YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan davetli konuşmacı olarak katıldı.

Dalaman Uluslararası Havalimanı, Kayseri, Konya ve Manisa şehir hastaneleri gibi kamu özel ortaklığı modeliyle hayata geçirilen pek çok projenin yatırımcı firması YDA Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan; Türkiye’de Yatırım İmkanları ve Kamu Özel Sektör Ortaklığı Modeli (Public Private Partnership, PPP) konulu panelde konuşma yaptı. Arslan; Türk pazarındaki ve uluslararası pazarda kamu özel sektör ortaklığının ana farklarına değinerek, yatırımcı gözüyle kamu özel sektör ortaklığı sürecini, ihale ve sözleşme yapılarını anlattı. Konuşmasında kamu özel ortaklığı konusunun Osmanlı Dönemine uzandığına ve ilk imtiyaz kanunun 1910 yılında “Menafii Umumiyeye Müteallik İmtiyazat Hakkında Kanun” adıyla çıktığına değinen Arslan, artık 21.yy’da Türkiye’nin kamu özel ortaklığında yeniden doğuş yaşadığına dikkat çekti. Arslan şunları söyledi: “Kamunun tecrübesi ve özel sektörün dinamizmi ile yapılacak olan bu projelerde, bütün dünyada kabul edilen, kredilendirilebilir dokümantasyonumuz oluştu. PPP projelerinin en önemli avantajlarından biri; yatırımında kamu bütçesine yük getirmemesidir. Yani bir anlamda yatırımların özel sektör finansmanının marifetiyle yapılmasına dayalı bu projeler havacılıktan sağlığa pek çok sektörde artık aktif olarak hayata geçiriliyor. YDA olarak PPP projelerimizde öncü rolümüz var ve gerçekten önemli aşamalar kaydettik; Kayseri Şehir Hastanesi’nin 315 Milyon Euro’luk finansmanını geçtiğimiz aylarda IFC, Ziraat Bankası ve Finansbank ile kapattık, Dalaman Havalimanı’nın uluslararası proje finansmanı ile yapımına başlayacağımız Yeni İç Hatlar Terminal Binası’nın 175 Milyon Euro’luk Yatırım Kredisi Sözleşmesi’ni EBRD ve UniCredit Bank ile imzaladık. Bunlar Türkiye’nin yatırım değerini gösteren en güzel örnekler.”

Geçtiğimiz yıl 8.9 milyar Euro’ya ulaşan EBRD’nin yatırımlarında, Türkiye’nin de 4 milyar Euro ile en büyük payı alan ülke olmasının Türk ekonomisine ve Türk firmalarına duyulan güvenin göstergesi olduğunu söyleyen Arslan; Dalaman Havaalanı, Konya PPP projesi ve tahvil ihracına katılım şeklindeki EBRD-YDA’nın mevcut stratejik işbirliğini hatırlattı. Arslan: “Geçtiğimiz yıl Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz tahvil ihracımızda EBRD’nin dünyada ilk kez yerel para cinsinden bir tahvil ihracına, üstelik bankacılık sektörü dışındaki bir Türk şirketinin çıkardığı özel sektör tahviline katılarak ihracın yüzde 20’sini tek başına alması sadece bizim için değil, ülkemize duyulan güvenin göstergesi olması açısından da büyük önem taşıyor” dedi.