Basında Biz

YDA Sağlık Yatırım ve İşletme Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

Konya Şehir Hastanesi’ne Uluslararası Bir Ödül Daha: World Fınance’ten “Yılın En İyi Sağlık Finansmanı” Ödülü

YDA Group, Kamu Özel İşbirliği (PPP-Public Private Partnership) modeliyle yapılan 838 yataklı “Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü” projesinin uluslararası finansmanı; yine bir ödüle layık görüldü. “Finans Dünyasının Oscarları” olarak da adlandırılan “Bonds & Loans Awards Turkey 2016” ödüllerinde hem “Yılın Proje Finansmanı” birincilik ödüllünü hem de “Yılın Altyapı Finansmanı” kategorisinde ikincilik ödüllünü kazanan proje; dünyanın en saygın iş ve finans dergilerinden “World Finance Magazine” tarafından düzenlenen “Project Finance Deal of the Year 2017 ” ödüllerinde de “Yılın En İyi Sağlık Finansmanı” ödülünü almaya hak kazandı.
Bir YDA Group iştiraki olan ATM Sağlık Konya Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından yapımı devam eden Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü’nün tamamen uluslararası bankalarla sağlanan 265 Milyon Euro’luk 18 yıl vadeli proje finansman anlaşmasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), İslam Kalkınma Bankası (IsDB), Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB), Siemens Bank ve Unicredit Bank yer aldı.

İslam Kalkınma Bankası’nın Dünya’daki İlk PPP Sağlık Projesi ve Türkiye’deki İlk Özel Sektör Proje Finansmanı

Toplam yatırım değeri 350 Milyon Avro olan Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü bu kredi anlaşmasıyla, İslam Kalkınma Bankası’nın doğrudan katıldığı ve konvansiyonel ile islami finansmanın birlikte sağlandığı Türkiye’deki ilk proje olma özelliğini taşıyor.
Bugüne kadar Türkiye’de hiç yapılmamış bir finansman anlaşması gerçekleştirdiklerine değinen YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan konuyla ilgili şunları söyledi: “İslam Kalkınma Bankası Türkiye’de ilk defa bir proje finansmanına doğrudan kredi verdi, dünyada ilk defa bir sağlık PPP projesinin finansmanında yer aldı. Aynı zamanda ülkemizde hem konvansiyonel hem de islami finansmanın birlikte yapıldığı ilk hibrit proje finansmanına imza attık. Bu açılardan gerçekten çok önemli bir finansman anlaşması. Bu anlaşma ile aldığımız uluslararası ödüllerin yanı sıra dünyada ilk olan bu başarımız nedeniyle geçtiğimiz yıl Dünya Bankası’nın Washington’da düzenlediği tüm uluslararası bankaların katılmış olduğu toplantıda hem bu finans modelini hem de ülkemizdeki PPP projelerini anlatmak üzere Dünya Bankası Binasında düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldım. Şimdi de dünyanın en saygın iş ve finans dergilerinden biri olan World Finance’ten böyle bir ödül almanın mutluluğunu yaşıyoruz.